Program

På Medeltidsmarknaden finner du olika saker att se runt om på evenemangsområdet. Torgförsäljare som säljer hantverksprodukter av kvalitet och medeltida läckerheter, vilda riddare, hantverkarna på området för arbetsuppvisningar samt intressanta föreläsningar och guidade visningar garanterar en oförglömlig upplevelse för hela familjen. Dessutom leder underhållande teater-, dans-, cirkus- och musikuppvisningar oss på en spännande resa till den ljusa medeltiden!

Medeltidsmarknadens platser

Markkina-alue

 

  1. Info
  2. Marknadstorget
  3. Området för arbetsuppvisningar
  4. Barnens aktivitetsgård
  5. Prästernas hus
  6. Teinis ölstuga
  7. Åstranden
  8. Rådhusets sal
  9. Första hjälp (Östra Strandgatan)

TO 27.6 ‒ FRE 28.6

Marknadstorget öppet kl. 12–20

Marknadstorget
14.30 Välkommen på marknad 1399 (teater)
15.00 Bykerskorna gör reklam och skvallrar (teater)
15.30 Teater: Enhörningen (teater)
16.00 Predikarna predikar på torget (teater)
16.30 Respektera arbetet och dem som jobbar (teater)
17.00 Teatergruppen Leikarit presenterar sig (teater)
17.30 Adelssällskapets skryt slår fel (teater)
18.00 Ryms lekmän och dominikanerna på samma torg? (teater)
18.30 Kärlek och mystik åt hela marknadsfolket (teater)
19.00 Vad är månne sanning på marknastorget? (teater)
19.30 Slut- och lyckohälsningar (teater)

Barnens aktivitetsgård
12–20 Medeltida spel och lekar (för barn)
12.15 WarusSeppäin Kilta: Krigarna tränar (akt)
13.15 Prinsesskola (för barn)
14.15 Riddarskola (för barn)
15.15 Nostra & Damus: Stor Loppcirkus (endast fre)
16.15 Comissatores Aboenses: musiklekskola för barn
17.15 Narrarna gör trix (cirkus)
18.15 Unikankare: Medeltida dans (dans)
19.15 Unikankare: Medeltida dans (dans)

Prästernas hus
12.15 Pukinsarven Tröötöttäjät (musik)
13.15 Narrarna gör trix (cirkus)
14.15 Härkätien leikarit (musik)
14.45 Många invånare i Prästernas hus (teater)
15.15 Satu Lankinen (musik)
15.45 Nog vet barnen (teater)
16.15 Narrarna gör trix (cirkus)
16.45 Vad skulle biskopen säga, om han visste (teater)
17.15 Räikkä (musik)
17.45 Biskopen besöker Prästernas hus (teater)
18.15 Comissatores Aboenses (musik)
18.45 Överens och ärliga innan kvällen kommer (teater)

Teinis ölstuga
13.00 Tuhkatarha (musik)
14.00 Satu Lankinen (musik)
14.30 WarusSeppäin Kilta: Krigarna tränar (akt)
16.00 Räikkä (musik)
17.00 Härkätien Leikarit (musik)
18.00 Satu Lankinen (musik)
18.30 Pukinsarven Tröötöttäjät (musik)
19.00 Nostra & Damus: Stor Loppcirkus (endast fre)

Åstranden
12.00 Narrarna gör trix (cirkus)
13.00 Härkätien Leikarit (musik)
14.00 Nostra & Damus: Stor Loppcirkus (endast fre)
15.00 Narrarna gör trix (cirkus)
16.00 Tuhkatarha (musik)
17.00 Pukinsarven Tröötöttäjät (musik)
18.00 Narrarna gör trix (cirkus)
19.00 Tuhkatarha (musik)

 

Gamla Rådhusets sal
Torsdag
TUCEMEMS publika föreläsningar (på finska): Vardags och tros världar på medeltidens Åbo
12.00 FM Jussi Kinnunen: Aura ås utveckling och topografi på medeltiden
12.30 FM Ilari Aalto: Petrus nyckel och S:t Olofs yxa – tegelgörares märken på medeltidens Åbo
13.00 Paus
14.00 FM Sara Norja: Guld av bly – alkemi i medeltidens världsbild
14.30 FM Vilma Mättö: Medeltiens mytiska varelser
15.00 FD Reima Välimäki: Heliga och skenheliga präster på senmedeltiden
15.30 FD Jenni Kuuliala: Bestraffningunderverk på senmedeltiden

Fredag
13.00 Medeltida modeuppvisning
14.30 Medeltida modeuppvisning

 

Porthanskvären
Härkäpää Saht Buars program: öl och örter på vikingatiden och medeltiden
to 27.6.  kl. 16.30 Härkäpää täljer: Vad är forn- alltså uröl?
fre 28.6. kl. 15.15 Mika Laitinen: Vad drack man på vikingafest?

Pinellas händelsetält
To kl. 20.30 På medeltidens mörk sida
Marknadsdagars medeltiden är solig, men på tidevarvs mörk sida kikas på kvällen.
Vid ett stop öl berättar doktorer Tom Linkinen, Mari-Liisa Varila och Reima Välimäki
om vidskepelse, astrologi, skärselds och helvetes fasor, pest och tortyr.

LÖ 29.6 – SÖ 30.6

Marknadstorget öppet kl. 12–18

Marknadstorget
12.30 Välkommen på marknad 1399 (teater)
13.00 Bykerskorna gör reklam och skvallrar (teater)
13.30 Teater: Enhörningen (teater)
14.00 Predikarna predikar på torget (teater)
14.30 Respektera arbetet och dem som jobbar (teater)
15.00 Teatergruppen Leikarit presenterar sig (teater)
15.30 Adelssällskapets skryt slår fel (teater)
16.00 Ryms lekmän och dominikanerna på samma torg? (teater)
16.30 Kärlek och mystik åt hela marknadsfolket (teater)
17.00 Vad är månne sanning på marknastorget? (teater)
17.30 Slut- och lyckohälsningar (teater)

Barnens aktivitetsgård
12–18 Medeltida spel och lekar (för barn)
12.15 WarusSeppäin Kilta: Krigarna tränar (akt)
13.15 Prinsesskola (för barn)
14.15 Riddarskola (för barn)
15.15 Nostra & Damus: Stor Loppcirkus
16.15 Comissatores Aboenses: musiklekskola för barn

Prästernas hus
12.15 Muskotti (musik)
12.45 Många invånare i Prästernas hus (teater)
13.15 Narrarna gör trix (cirkus)
13.45 Nog vet barnen (teater)
14.15 Räikkä (musik)
14.45 Vad skulle biskopen säga, om han visste (teater)
15.15 Narrarna gör trix (cirkus)
15.45 Biskopen besöker Prästernas hus (teater)
16.15 Tuhkatarha (musik)
16.45 Överens och ärliga innan kvällen kommer (teater)
17.00 Härkätien Leikarit (musik)

Teinis ölstuga
12.30 Tuhkatarha (musik)
13.00 Härkätien Leikarit (musik)
13.30 Muskotti & Unikankare (musik & dans)
14.30 Nostra & Damus: Stor Loppcirkus (cirkus)
15.00 Satu Lankinen (musik)
15.30 WarusSeppäin Kilta: Krigarna tränar (akt)
16.00 Muskotti & Unikankare (musik & dans)
16.30 Räikkä (musik)
17.00 Comissatores Aboenses (musik)

Åstranden
12.00 Narrarna gör trix (cirkus)
12.30 Nostra & Damus: Stor Loppcirkus (cirkus)
13.00 Satu Lankinen (musik)
14.00Narrarna gör trix (cirkus)
14.30 Härkätien Leikarit (musik)
15.00 Tuhkatarha (musik)
15.30 Räikkä (musik)
16.00Narrarna gör trix (cirkus)
16.30 Satu Lankinen (musik)
17.00Narrarna gör trix (cirkus)

 

Gamla Rådhusets sal
Lördag
Berättelser tar Gamla Rådhuset i besittning!
13.00 Anna-Maria Toivonen: Flädermus berättelse
15.00 Anna-Maria Toivonen: Berättelsering – historier, marknadsminnen eller sånger i medeltidens anda
17.00 Anna-Maria Toivonen: Heluna-ko och jättar

Söndag
Publica Föreläsningar av Numismatiska Föreringen i Finland
13.00 Tuukka Talvio: 1000-talets imitationer av pengar i Finalnd
14.00 Frida Ehrnsten: Pengar i städer och på landsbygd på medeltiden
15.00 Yrjö Hyötyniemi: Myntprägling i Viborg

 

Porthanskvären
Härkäpää Saht Buars program: öl och örter på vikingatiden och medeltiden
lör 29.6.  kl. 13.30 Mika Laitinen: Vad berättar hembryggt öl om vikingatids och medeltids öl?
lör 29.6.  kl. 14.30 Satu Hovi: Örter som öls krydd
lör 29.6.  kl. 16.00 Satu Hovi: Örter som medeltidens krydd
sön 30.6. kl. 13.30 Härkäpää täljer: Kvinnor som fornöls experterna och män som medeltidens ölbryggare

 

Kvällsprogram

Torsdag 27.6.
Nya medeltiden i restaurangbåten Donna
Medeltiden breder ut sig i den veckra åstrandsmiljön,
då Antti Alanko siger upp på Donnas scen
på torsdag kl. 21.00!  K-20. Fritt inträde.

Fredag 28.6.
Medeltida Festjam
Comissatores Aboenses firar sina 20 år
på Medeltidsmarknaden genom att spela
för Åbo medeltidssällskap Unikankares
dansare på Restuarang Teinis gård fredag kl. 21.00. K-18.
Fritt inträde!

Fredag 28.6.
Evenemanget Nya medeltiden i Bar Kuka
fredag kl. 21.00. Mummin Kullat på scen!
K-20. Fritt inträde!

Lördag 29.6.
TeiniFolk
Evenemang för nyare folkmusik
på Restaurang Teinis gård lördag kl. 21.00.
Twelve Bar Ravens, Hiskin Pimpulat
och Limbo uppträder! K-18. Fritt inträde!
Förfest redan från kl. 18.15 framåt!