Lördag 2.7.2022

Medeltidsmarknaden 2022

Lördag 2.7.2022

12:00‒ 18:00

 

Markknadstorget

12.30               Marknadsskådespelet:  Dagen gryr

13.00               Marknadsskådespelet: Helbrägdagöraren gör business

13.30               Marknadsskådespelet: Ampu anländer!

14.00               Marknadsskådespelet: Lekarnas skådespel

14.30               Marknadsskådespelet: Behagfulla dofter

15.00               Marknadsskådespelet: Kungens och andras rutter

15.30               Marknadsskådespelet: Kvinnorna har ordet

16.00               Marknadsskådespelet: Ode till vattentunnan

16.30               Marknadsskådespelet: Torgmorr

17.00               Marknadsskådespelet: Uppmuntran till gott beteende

17.30               Marknadsskådespelet: Dagen är all

 

OBS! Marknadsspelet spelas på finska.

 

Barnens aktivitetsgård

12.00-18.00                          Spel och lekar

12.15                                     Storytellingsuppvisning (på finska): Förtrolling och legend

13.15                                     Prinses- och Riddarskolan

15.15                                     Prinsess- och Riddarskolan

17.15                                     Storytellingsuppvisning (på finska): Förtrolling och legend

 

Gillesgården

12.30               Marknadsskådespelet: Akademiska strävanden

13.00               Dockteater: Hemming av Masku 

14.00               Väpnarna tränar: Warusseppäin kilta 

14.30               Marknadsskådespelet: Mellan himmel och jord

15.00               Marknadsskådespelet: Småttingen på villovägar

15.30               Dockteater: Hemming av Masku

16.00               Marknadsskådespelet: Vänner emellan

16.30               Marknadsskådespelet: Skepparens uppvaktning

17.00               Musikprogram: Meren Sisaret inställd

 

OBS! Marknadsspelet spelas på finska

 

Teinis ölstuga

12.15                Musikprogram: Muskotti

13.15                Musikprogram: Satu Lankinen

14.15                Musikprogram: Räikkä 

15.15                Musikprogram: Muskotti

16.15                Musikprogram: Meren Sisaret inställd

17.00                Musikprogram: Härkätien leikarit 

 

Åstrandet

12.00‒ 18.00                 Storbåten AURA presenterar sig

12.00                              Väpnarna tränar : Warusseppäin kilta

13.00                              Musikprogram: Räikkä 

14.00                              Musikprogram: Satu Lankinen 

15.00                              Musikprogram: Härkätien leikarit 

16.00                              Musikprogram:  Satu Lankinen 

17.00                              Musikprogram: Muskotti 

 

Konstens hus

12.00-18.00                Blick mot historien-projektets kamera blickspårningsforskning

OBS! Det finns föranmälan till programmet.

12.00-18.00                 Bokmässa om medeltiden (på finska)

12.00                            Verta vuotava kuva: Sari Katajala-Peltomaa och Marika Räsänen

12.45                            Keskiajan hirviöt: Miikka Tamminen

13.45                            Perhe ja verstas: Maija Ojala Fulwood

14.30                            Att skapa band och brickband. Mervi Pasanen och Hanna Nore diskuterar om                                        handarbetsböcker.

15.45                            Författaren Anneli Kanto och doc. Marika Räsänen diskuterar romanen                                                    Rottien pyhimys.

18.00                             Förtrolling och legend

 

Teini Folk

20:00                            Lumous ja Legenda

21:00                            Tulikoira

22:00                             PERTTULA